• Centrum pro dětský sluch Tamtam o.p.s.
  • Hábova 1571, 15500 Praha 5
  • IČ 00499811
  • slider

    Pro děti se sluchovým postižením a jejich rodiny

  • 11807677_869517843128830_7434671847193913057_o
  • 2017-12-01-16-18-16
  • 2017-12-01-17-23-09
  • 12

Kde nás najdete

Karlovarský krajÚstecký krajPlzeňský krajJihočeský krajPrahaStředočeský krajVysočinaJihomoravský krajZlínský krajMoravskoslezký krajOlomoucký krajPardubický krajKrálovéhradecký krajLiberecký kraj

Působíme v celé České republice.
V aktivní mapě najdete, jaké služby
ve Vašem kraji poskytujeme.

Aplikace Pexeso – dárek pro neslyšící děti ke Světovému dni sluchu

Rozšířenou verzi hravé aplikace Pexeso – Znakujte s Tamtamem, určené pro tablety i mobily, věnuje neslyšícím dětem jako dárek ke Světovému dni sluchu Centrum pro dětský sluch Tamtam. Aplikace slouží dětem k rozvoji jejich slovní zásoby v češtině i ve znakovém jazyce. Díky rozšíření je hra nově vybavena zajímavým systémem odměn.

Na problémy lidí se sluchovým postižením každoročně poukazuje Světový den sluchu, který připadá na 3. března. Podle Světové zdravotnické organizace WHO má více než 360 milionů lidí na světě ztrátu sluchu a jejich počet v budoucnu ještě poroste. Problémy se sluchem riskují zejména mladí lidé, kteří si sluch poškozují hlasitým poslechem hudby. Dle odhadů WHO jde o 1,1 bilionu mladých. Letošní kampaň připomínající Světový den sluchu nazvaná „Hear the future“ zdůrazňuje význam prevence ztráty sluchu. WHO upozorňuje, že je třeba aktivně sluch chránit a zaměřit se na rozvoj pomůcek kompenzujících sluchové postižení.

V České republice je prevence ztráty sluchu součástí lékařské péče, nicméně informovanost o možnostech kompenzace sluchu u dětí, využití znakového jazyka pro rozvoj komunikace s neslyšícími dětmi v raném věku i nabídce služeb pro rodiny s neslyšícími dětmi je stále poměrně nízká. Přitom v 95 procentech se neslyšící děti rodí slyšícím rodičům, kteří nemají se ztrátou sluchu zkušenost.

Podporu těmto rodinám zajišťuje Centrum pro dětský sluch Tamtam. „Dlouhodobě hledáme cesty, jak kromě našich běžných služeb rodiny v tomto náročném období podpořit. Pro děti je přirozeným nástrojem učení hra, a proto nezapomínáme ani na hravé aplikace, které budou děti rozvíjet a bavit celou rodinu,“ říká Mgr. Jana Fenclová, ředitelka Tamtamu.

Aplikaci Pexeso – Znakujte s Tamtamem vyvinul Tamtam společně s Informačním centrem rodičů a přátel sluchově postižených. Aplikace má pomoci dětem se sluchovým postižením i dalším zájemcům naučit se formou hry základním znakům českého znakového jazyka. Aplikace pro jednoho či dva hráče využívá známou hru pexeso, kde lze nastavit okruh slovní zásoby (Zvířata, Venku, Denní činnosti) i úroveň obtížnosti. Najde-li hráč správnou dvojici obrázků, zobrazí se mu video s dítětem, které ukáže odpovídající znak v českém znakovém jazyce. Video lze přehrát opakovaně, případně si vybrat, zda znakujícím má být chlapec nebo dívka. Aplikace vznikla na podzim loňského roku z grantu společnosti T-mobile v rámci programu Mluvme spolu. Díky podpoře Nadačního fondu Avast byla letos rozšířena o systém odměn. Za jednotlivé výhry obdrží uživatel určitý počet penízků, za které si kupuje různá pozadí karet. Hra je určena pro operační systém Android a je zdarma ke stažení na Google Play.

Pexeso je již druhou interaktivní aplikací Tamtamu. Před čtyřmi lety byla představena mobilní aplikace Znakujte s námi, jež zábavnou formou učí znakový jazyk. Díky ní zvládnou rodiče s dítětem základy znakového jazyka co nejdříve po jeho narození. V prosinci 2017 měla již 12 897 instalací a 2 518 aktivních uživatelů.

Letos chystá Tamtam další technologickou novinku, aplikaci Medvěd – Znakujte s Tamtamem, která bude sloužit dětem jako obrázkový slovník.

Společnost Centrum pro dětský sluch Tamtam poskytuje rodinám s dětmi se sluchovým postižením komplex navazujících služeb již 28 let (raná péče, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, odborné sociální poradenství, informační a vzdělávací služby). Dlouhodobě usiluje o celoplošné zavedení novorozeneckého screeningu sluchu, vydává odborné publikace a čtvrtletník Dětský sluch, spravuje informační portál www.idetskysluch.cz, provozuje knihovnu o sluchovém postižení.

TZ Aplikace pexeso Dárek pro neslyšící děti ke Světovému dni sluchu

 

Štítky: